مصاحبه در خبرگزاری رضوی


ماییم و نوای بی نوایی، بسم‌الله اگر حریف مایی/موسیقی در مشهد، فقط در بخش آموزش در جریان است و نه اجرا!

سلمان هاشمی آهنگساز و پیانیست مشهدی؛ دانشجوی برتر کنسرواتوار تهران در سال های 90 و 91 است و ساخت بیش از 150 اثر مذهبی و انقلابی را در کارنامه خود دارد.

سخت است در خطه‌ای که از شمال، صدای دوتار حاج قربان سلیمانی‌اش آتش به جان‌ات می‌زند و از جنوب، نجابت آواز

سه‌تار پورعطایی‌ها و محمدپرست‌ها چنگ بر دلت می‌زند و از مشهدش نادر ایام، استاد شجریان به جهان موسیقی لبخند

می‌زند و کیوان ساکت‌ها متولد می‌شوند، ادعا کنی دلت به ساز و آواز پیوند خورده که اگر قدم در این گود گذاشتی تنت باید به کوهی از نام‌ها گرم باشد اما تلاش و غیرتت دو صد افزون. ولی کم نیستند جوان‌هایی که با همه بی‌مهری‌ها کفش‌ها ‌را ور کشیدند و زیر لب تکرار کردند: «ماییم و نوای بی نوایی، بسم‌الله اگر حریف مایی». سلمان هاشمی متولد شهریور 62 مشهد یکی از همان‌ها است که وجودش را گویی با موسیقی سرشته‌اند. آهنگساز، مدرس، نوازنده پیانو، تحصیل‌کرده کنسرواتوار موسیقی تهران، موسس و مدیر استودیو آرون در مشهد است. گفتگوی ما با او در یک روز بارانیِ اردیبهشتی، درست زمانی که از کوچ استاد ناصر چشم‌آذر اندوهگین است را بخوانید. سلمان هاشمی کمی ناامید است و از ناملایمتی‌های این شهر با هنر موسیقی می‌گوید:

 

آهنگساز بیش از 150 اثر مذهبی و انقلابی
سلمان هاشمی، دانشجوی برتر کنسرواتوار تهران در سال‌های 90 و 91 است. وی که از اساتید مطرحی همچون استاد کیوان علایی، پروفسور کلارا بوکوچاوا مدرس پیانو از گرجستان، دکتر مارینا اقابکیان از ارمنستان و استاد الهامیان و دیگران مشق موسیقی آموخته، تدریس را از سال 81 با تئوری موسیقی و نت‌خوانی و پیانو عمومی در فرهنگسرای غدیر آغاز کرد و در موسسه فرهنگی و هنری فروغ زندگی ادامه داد. وی درباره ادامه فعالیت‌های هنری‌اش می‌گوید: «سه سال، مدرس انجمن موسیقی مشهد در رشته‌های مبانی نظری موسیقی و پیانو بودم و در آموزشگاه‌های متعدد مشهد، نوشهر و تنکابن به تدریس پرداختم. در حال حاضر نیز مشغول تدریس پیانو در آموزشگاهای شکوه،

Share

Related post

X

No Comments Yet!

Leave A Comment...Your data will be safe!

Leave a Comment

X